Всеукраїнська серпнева конференція «Нова українська школа – старт реформи, участь громад»

Всеукраїнська серпнева конференція «Нова українська школа – старт реформи, участь громад»
22.08.2018 00:00

21 серпня 2018 р. у Києві відбулася Всеукраїнська серпнева конференція «Нова українська школа – старт реформи, участь громад». Робота масштабного освітнього заходу розпочалась з виступу Президента України Петра Порошенка. У роботі конференції взяли участь також Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко, віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко, міністр освіти та науки Лілія Гриневич, голова представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі, голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг. Учасниками зібрання стали освітяни і науковці з усіх областей України, серед них – ректори і проректори закладів вищої освіти, директори Інститутів післядипломної педагогічної освіти, керівники департаментів освіти і науки обласних державних адміністрацій, академіки, професори і наукові співробітники Національної академії педагогічних наук України, представники профспілки, голови об’єднаних територіальних громад, представники ЗМІ.

 

Науковці Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України також взяли активну участь у цьому масштабному заході. Зокрема учасниками дискусій і обговорень під роботи конференції стали: Нелля Ничкало, академік-секретар відділення професійної освіти. і освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України; Лідія Хомич, заступник директора з наукової роботи ІПООД НАПН України, доктор педагогічних наук, професор; Наталія Філіпчук, кандидат педагогічних наук, провідний науковий співробітник та Людмила Дяченко, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник Інституту.

 

Під час відкриття серпневої конференції Президент Петро Порошенко наголосив, що українське суспільство створює основи для економічного відновлення й розвитку нашої держави. «Ми маємо дуже піклуватися і цінувати покоління, яке не жило за комуністичних часів, яке не жило в СРСР. Це – наш якір європейськості. Це – наша рушійна сила змін», - зазначив Президент. Президент також зауважив, що освіта має стати пріоритетом і в політиці місцевих органів влади, місцевого самоврядування, як це зараз є пріоритетом в роботі Уряду. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман у своєму зверненні до учасників конференції відзначив: «Доступність та якість – це два ключові орієнтири, яких має досягти Україна в рамках започаткованої Урядом реформи освіти». Він звернув особливу увагу на питання оплати праці освітян. Наголошуючи на пріоритеті доступності освіти, Глава Уряду запевнив: «Ми будемо стимулювати будівництво дитячих садочків, аби зняти питання черги. Будемо підтримувати будівництво шкіл, – сказав Володимир Гройсман. – Так само опрацьовуємо зміни в системі профтехосвіти, а це і модернізація програм навчання, і зарплата. Безумовно, програми підтримки будуть».

 

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич розповіла про старт НУШ. У своїй презентації вона звернула увагу на те, що у вересні 2018 року по всій країні діти підуть в перший клас Нової української школи. Старту реформи передувала масштабна підготовка, яка меле на меті досягнення таких трьох основних цілей: створення нового освітнього середовища, нового змісту освіти та перепідготовка вчителів. Упродовж лютого–червня 2018 р. 22 тисячі вчителів, які розпочнуть свою роботу у першому класі НУШ, пройшли підвищення кваліфікації. Також міністр повідомила, що до Верховної Ради України цьогоріч планується внесення таких законів: «Про повну загальну середню освіту», «Про професійну освіту» і закликала освітянську громаду змінювати освіту разом!

 

Під час конференції відбулась низка різнопланових панельних дискусій і робота в групах за такими темами: 1) процес децентралізації в Україні та реформа освіти; 2) нова українська школа: компетентності для життя в ХХІ столітті; 3) новий освітній простір ­ складова сучасного шкільного середовища; 4) виховання та позашкільна освіта; 5) освіта і громада в ОТГ: проблеми та шляхи вирішення; 6) професійно-технічна освіта; 7) дошкільна освіта; 8) діяльність закладів вищої освіти і педагогічних коледжів; 9) забезпечення якості освіти в НУШ; 10) бюджетування і прозорі фінанси; 11) розвиток інклюзивної освіти; 12) навчання вчителів; 13) пілотування НУШ 2-го класу. Кожен з учасників мав можливість поставити питання Прем’єр-міністрові та міністрам.

 

 

Протягом усього дня у межах заходу працювали різні виставки, майстер-класи, презентації, фото та інтерактивні зони. Матеріали конференції можна знайти на сайті Міністерства освіти і науки України тут. На цій сторінці розміщено презентації доповідей Лілії Гриневич, інформаційно-статистичний бюлетень «Освіта в Україні: базові індикатори», дві брошури «Що таке Нова українська школа?» та «Ключові новації в освіті. Новий закон України «Про освіту»».

 

Фотоматеріали можна переглянути на сторінці ІПООД у Facebook тут

 

Автор 

Людмила Дяченкокандидат педагогічних наук, 

старший науковий співробітник відділу зарубіжних

систем педагогічної освіти і освіти дорослих