VIII ВСЕУКРАЇНСЬКА РОБОЧА НАРАДА З ПИТАНЬ АПРОБАЦІЇ І ВПРОВАДЖЕННЯ КУРСУ «КУЛЬТУРА ДОБРОСУСІДСТВА»

VIII ВСЕУКРАЇНСЬКА РОБОЧА НАРАДА З ПИТАНЬ АПРОБАЦІЇ  І ВПРОВАДЖЕННЯ КУРСУ «КУЛЬТУРА ДОБРОСУСІДСТВА»
29.12.2021 09:00

Відбулася VIII Всеукраїнська робоча нарада з питань апробації та впровадження курсу "Культура добросусідства" (в онлайн форматі). Захід провели ГО «Інформаційно-дослідний центр "Інтеграція та розвиток"» у співпраці з Міністерством освіти і науки України у межах проєкту "Сприяння розвитку активного громадянства, толерантності та порозуміння в освітніх закладах і громадах України", який здійснюється за фінансової підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні.

 

В онлайн-заході взяли участь понад 200 учасників / учасниць з усіх областей України. З-поміж них – педагоги закладів дошкільної і загальної середньої освіти, професорсько-викладацький склад і методисти закладів післядипломної педагогічної та вищої освіти, представники органів управління освітою, громадських організацій, регіональні координатори й розробники навчально-методичного комплексу наскрізного інтегрованого курсу "Культура добросусідства".

 

Від Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України у нараді взяла участь Олена Аніщенко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу андрагогіки, член ГО «Інформаційно-дослідний центр "Інтеграція та розвиток"». Науковець виступила на заключному пленарному засіданні з доповіддю «Сучасні тенденції розвитку освіти дорослих в Україні», в якій, зокрема, акцентувала увагу на актуалітетах розвитку освіти дорослих, її нормативно-правовому, науково-методичному, інформаційному забезпеченні тощо.

 

Олена Аніщенко також здійснила модерування двох сесійних засідань наради: сесії 1.4, присвяченої обговоренню актуальних питань щодо досвіду співпраці з батьківською громадою на рівнях закладу освіти і громади в цілому; сесії 5.2, яка була присвячена обговоренню актуальних питань, пов’язаних з особливостями роботи з батьківською громадою у закладах дошкільної освіти. Спікерами на сесійних засіданнях виступили Ольга Борщ, заступник голови з питань виконавчих органів ради (гуманітарні питання) Валківської районної ради, Оксана Гаєвська, вчитель початкових класів Люботинської гімназії №5 Люботинської міської ради Харківської обл., Тетяна Пецей, директор ЗДО №8 м. Чернівці, Леся Фулитка, директор «Приватний садочок Бембі», вихователька-методистка ЗДО №109, консультант ЦПРПП освіти м. Львова. У сесіях взяли участь понад 60 учасниць наради.

 

Сесійні засідання стали прикладом освітніх інновацій у національному освітньому просторі (за змістом, формою організації, використаними педагогічними технологіями, технічною підтримкою). Найціннішим було ознайомлення учасників / учасниць із досвідом упровадження курсу «Культура добросусідства» у закладах загальної середньої освіти, у територіальних громадах та поширення його конструктивних ідей. Захоплення учасників / учасниць викликали запропоновані спікерами інноваційні вправи щодо роботи з батьками, роботи у різновікових спільнотах; досвід згуртування громади на основі ціннісно орієнтованої діяльності дітей, молоді та дорослих (особливо – екологічний напрям), а також досвід роботи з дітьми і батьківською спільнотою в умовах карантинних обмежень, запропоновані спікерами інноваційні вправи щодо роботи з батьками, свот-аналіз діяльності закладів дошкільної освіти тощо.

 

За результатами проведення VIII Всеукраїнської робочої наради з питань апробації та впровадження курсу "Культура добросусідства" було ухвалено рекомендації, з-поміж яких виокремлено доцільність: налагодження партнерської співпраці з громадськими організаціями у сфері громадянської освіти; розроблення спільної стратегії діяльності з впровадження в Україні громадянської, міжкультурної і миротворчої освіти; узагальнення та поширення інноваційного досвіду роботи з батьками, зокрема в онлайн-форматі, досвіду діяльності закладів дошкільної освіти в умовах пандемії з метою поширення кращих практик і методик у національному освітньому просторі.

 

Довідково.

 

Курс "Культура добросусідства" є інструментом формування й розвитку соціальної компетентності, розвитку громадянської, міжкультурної та миротворчої освіти в Україні читати детальніше . Курс упроваджується в 21-й області країни.

 

Освітня програма «Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, корисно» інтегрованого наскрізного курсу «Культура добросусідства» схвалена для використання в освітніх закладах України (лист ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України № 22.1/12-Г-335 від 07 червня 2019 р.).

 

Олена Аніщенко

завідувач відділу андрагогіки