VII РОБОЧА НАРАДА З ПИТАНЬ АПРОБАЦІЇ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ КУРСУ "КУЛЬТУРА ДОБРОСУСІДСТВА"

VII РОБОЧА НАРАДА З ПИТАНЬ АПРОБАЦІЇ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ КУРСУ "КУЛЬТУРА ДОБРОСУСІДСТВА"
25.11.2019 09:00

21-23 листопада 2019 р. відбулася VII Робоча нарада з питань апробації та впровадження курсу "Культура добросусідства" (с. Бояни, ТРГК Сонячна Долина, Чернівецька обл.). Захід організовано ІДЦ "Інтеграція та розвиток" у співпраці з МОН України за підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні та за участі експертів із миротворчої освіти міжнародної мережі громадських організацій "Глобальне партнерство з запобігання збройним конфліктам" (GPPAC). Учасниками наради стали понад 80 освітян з 19 областей України, а також гості з 15 країн світу (Норвегії, Бельгії, Боснії та Герцеговини, США, Японії, Руанди, Молдови, Вірменії, Австралії тощо).

 

Від Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України у заході взяла участь Олена Аніщенко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу андрагогіки. Науковець є співредактором-співукладачем програми і методичних рекомендацій "Культура добросусідства. Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, корисно" (К.: ТОВ "Прометей", 2019). Програма спрямована на сприяння розвитку освіти дорослих в Україні, посилення соціальної згуртованості та співпраці закладів освіти з батьками і членами родин, розвиток громадянської і психолого-педагогічної компетентностей членів родин дитини (батьків або опікунів) і педагогічної спільноти. На заході було презентовано це інноваційне видання.

 

Учасників наради гостинно зустріли партнери зустрічі з Північної Буковини, ознайомивши з історією Чернівців, здійснивши екскурсію містом. Організатори і партнери заходу, донори, зарубіжні експерти привітали учасників з відкриттям наради. Раїса Євтушенко, головний спеціаліст відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин Директорату дошкільної та шкільної освіти МОН України, акцентувала увагу на важливості розвитку культури добросусідства у суб’єктів освітньої взаємодії у закладах шкільної освіти. Маргарита Араджионі, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України, керівник творчої групи розробників курсу "Культура добросусідства" (ІДЦ "Інтеграція та розвиток") презентувала результати апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства» у 2019 р. і пріоритети роботи на 2020 р.

 

Із вітальними словами, доповідями виступили гості з Австралії (Гаррі Шоу), Бельгії (Клеменсе Буше-Козі), Боснії і Герцоговини (Едіта Зовко), США (Дженіффер Баттон), Молдови (Алла Никитченко, Даніела Статі), Вірменії (Гохар Маркосян), Норвегії та інших країн. Вони ознайомили учасників із питаннями розбудови міжкультурної спроможності та культурної інклюзії у шкільному середовищі цих країн. Учасники наради також ознайомилися із системою громадянської освіти і досвідом громадянської освіти в освітніх закладах європейськиих країн, найкращими світовими практиками у громадянській освіті педагогів, тенденціями розвитку освітніх програм та інтеграції у США, організацією роботи квакерів в європейських ініціативах з миротворчої освіти Бельгії тощо. Учасники наради долучилися до обговорення методик і результатів оцінки програм, спрямованих на розвиток громадянської освіти і превенцію насильницьких конфліктів у рамках діяльності Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

 

Після пленарного засідання та упродовж двох наступних днів було проведено тематичні сесії, на яких учасники наради мали змогу взяти участь у тренінгах і майстер-класах, обговорити особливості розроблення та впровадження програми курсу "Культура добросусідства" та його методичного забезпечення. Було також обговорено стан і перспективи упровадження курсу "Культура добросусідства" у закладах формальної і неформальної освіти (для дітей, молоді та дорослих) у різних регіонах України, приділено увагу методиці викладання курсу "Культура добросусідства" в інститутах післядипломної педагогічної освіти та академіях неперервної освіти, обговорено зарубіжний досвід миротворчої освіти тощо. Представники різних областей України візуалізували свій досвід упровадження та апробації курсу "Культура добросусідства" у закладах дошкільної і загальної середньої освіти у мультикультурних громадах, зокрема Закарпаття, Київщини, Луганщини, Харківщини, Херсонщини, Чернівеччини та інших регіонів.

 

У рамках наради на базі Боянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Боянської сільської ради Новоселицького району Чернівецької обл. відбулася ділова зустріч з представниками 15-и країн світу. Гості зокрема відвідали музей "Історії школи", в якому ознайомилися з 200-річною історією закладу.

 

ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України висловлює вдячність ІДЦ "Інтеграція та розвиток" за можливість участі у нараді, за створені умови для продуктивної, змістовної, творчої співпраці педагогів-практиків, науковців, представників громадських організацій, результати якої стануть підгрунтям для подальших дій, спрямованих на розвиток культури добросусідства у громадах.